سرخط ویژه

اهمیت محوطه سازی

محوطه‌سازی

امروزه با گسترش شهرنشینی وجود فضای سبز بسیار محدود شده است. لذا اکثر افراد به دنبال ایجاد یک محوطه فضای سبز و زیبا هستند. در واقع یکی از مهم‌ترین معیارهایی که در سنجش میزان زیبایی خانه‌ها، باغ‌ها، ویلاها، رستوران و کافه‌ها موثر است، محوطه‌سازی می‌باشد. به همین دلیل لازم است شما برای ایجاد یک محیط جذاب برای مهمانان و خانواده خود محوطه‌سازی کنید. حال اگر می‌خواهید یک محوطه‌ خوبی داشته باشید باید اطلاعاتی را در مورد آن بدانید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

طراحی و اجرا محوطه

محوطه‌سازی چیست؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که محوطه‌سازی تنها قرار دادن چند گل و گیاه در فضای بیرون است که می‌تواند نظر هر کسی را به خود جلب کند. در حالی که محوطه‌سازی با این موضوع کاملا فرق دارد و شما باید کارهای زیادی را برای محوطه‌سازی انجام دهید. این کارها می‌توانند ایجاد حوض، آلاچیق و غیره باشند که انجام هر کدام از آن‌ها معیارهای خاصی دارد.

در واقع شما باید ایمنی را در کار خود اولویت قرار دهید و بررسی کنید که اجزای مختلف محوطه شما از نظر شکل و ظاهر چگونه با یکدیگر سازگاری داشته باشند. سپس بر اساس آن‌ها چینش اصولی انجام دهید تا حس خوبی را در مخاطبان شما ایجاد کنند.

محوطه سازی

اهمیت محوطه‌سازی

شاید از خودتان سوال کنید که چرا محوطه‌سازی این قدر مهم است و به چه دلیلی شما باید یک فضای خالی برای محوطه‌سازی اختصاص دهید. در رابطه با جواب این سوال در بالا صحبت کردیم و افزودیم که افزایش زندگی شهرنشینی باعث شده است در محیط خانه‌ها فضای سبز و حیاط وجود نداشته باشد. لذا آن‌ها برای این که بتوانند ساعاتی را در آرامش سپری کنند به فضای سبز نیاز دارند که شما می‌توانید آن‌ها را با محوطه‌سازی ایجاد کنید.

در واقع محوطه‌سازی فرصتی است که شما به کمک آن می‌توانید حس طبیعت سرسبز را در خانه و محیط اطراف خود ایجاد کنید. دقت کنید که محوطه‌سازی تنها به محیط خانه خلاصه نمی‌شود. بلکه شما می‌توانید در هر جایی محوطه‌سازی کنید و با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارید، یک فضای سرسبز و زیبا ایجاد کنید. محوطه‌سازی در داخل شهر می‌تواند به زیبا شدن شهر کمک کند و در کاهش آلودگی هوا موثر باشد؛ بنابراین باید در کوچک ترین فضای ممکن در پشت‌بام‌ها و پارک‌ها محوطه‌سازی انجام دهید.

موارد مهم در محوطه‌سازی

در محوطه‌سازی شما باید به چند مورد توجه کنید که دقت به آن‌ها در ایجاد یک فضای سبز و زیبا بسیار مهم هستند. حال در ادامه به این موارد مهم در محوطه‌سازی اشاره می‌کنیم.

فضای سبز محوطه

در محوطه‌سازی لازم است شما فضای سبز را در نظر بگیرید؛ زیرا هدف اصلی از ایجاد یک محوطه داشتن فضای سبز با گل و گیاهان مختلف است. برای ایجاد فضای سبز در محوطه می‌توانید از ایده‌های مختلفی استفاده کنید و از افراد مختلفی کمک بگیرید. آرسس گروپ با تجربه خوبی که در طراحی و اجرای فضای سبز دارد می‌تواند شما را در این زمینه بیشتر راهنمایی کند. در انتخاب گل و گیاه‌هایی که برای فضای سبز خود انتخاب می‌کنید به نوع پوشش و آب و هوای منطقه دقت کنید و بر اساس آن‌ها گزینش کنید.

فضای سبز محوطه

مسیرهای دسترسی به محوطه

یکی از موارد مهم در محوطه‌سازی مسیرهای دسترسی به محوطه حیاط است. به طوری که شما در طراحی آن باید به این موضوع دقت کنید و محوطه‌سازی خود را به گونه ای طراحی کنید که بتوانید از مسیرهای مختلف به فضای محوطه و حیاط دسترسی داشته باشید. مسیرهای دسترسی می‌توانند به کمک سنگ فرش، ملات و موارد دیگر تزیین شوند که انتخاب آن بر عهده کارفرما است.

نورپردازی در محوطه

 یکی از موارد مهم در محوطه‌سازی نورپردازی است. نورپردازی به شما کمک می‌کند تا در شب و روز بتوانید یک فضای ایده آل برای خانواده و مهمانان خود ایجاد کنید. نورپردازی باید به گونه ای باشد که در هر ساعات شبانه روز بتوانید در هر جای آلاچیق و نیمکت‌ها بنشینید و بدون دغدغه لحظاتی را در آرامش به سر ببرید.

کف ‌سازی محوطه حیاط

کف سازی محوطه، یکی از موضوعات مهمی است که شما باید به هنگام محوطه‌سازی به آن دقت کنید و مصالحی را در آن به کار ببرید که زیبایی آن را حفظ کنند. در کف سازی محوطه باید فضا را به گونه ای تقسیم کنید که دسترسی به تمام نقاط آن امکان‌پذیر باشد و بتوانید در کنار برکه، زیر سایه درختان و در داخل آلاچیق بشینید.

محوطه

ساخت استخر در محوطه

یکی از ایده‌هایی که شما به هنگام محوطه‌سازی باید به آن توجه کنید، ساخت استخر است؛ زیرا نشستن در کنار استخر آب می‌تواند یک حس آرامش دهنده‌ای را ایجاد کند.

ابعاد این استخر می‌تواند با توجه به محیط محوطه شما متفاوت باشد. البته در صورتی که دوست داشته باشید می‌توانید به جای استخر یک برکه، نهر یا آب‌نما ایجاد کنید که در آن زلالی آب نمایان باشد. در کنار برکه خود از گیاهان مختلفی استفاده کنید تا حس زیبایی و نشستن در طبیعت را ایجاد کنند.

سازه‌های موجود در فضای محوطه‌سازی

شما در محوطه‌سازی باید سازه‌های مختلفی را ایجاد کنید این سازه‌ها می‌توانند میز و صندلی، آلاچیق و غیره باشند. شما باید آن‌ها را بر اساس نوع چیدمان محوطه ایجاد کنید. البته به غیر از آن‌ها می‌توانید از آب‌نماها نیز استفاده کنید تا به زیبایی محوطه شما بیفزایند.

کف سازی محوطه

مهم‌ترین اصول محوطه‌سازی

در محوطه‌سازی باید اصولی را رعایت کنید که این اصول می‌توانند در فضای سبز شما موثر باشند.

در فضای سبز شما باید گل و گیاهانی را قرار دهید که در برابر تغییرات دما مانند تغییرات درجه حرارت، تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، تعداد روزهای ابری و آفتابی، بارندگی‌ها، کوتاهی و بلندی روزها و شب‌ها و دیگر پدیده‌های جوی منطقه مقاوم باشند؛ بنابراین لازم است آن‌ها را بر اساس شرایط ارثی و ژنتیکی محیط انتخاب کنید.

استفاده از آلاچیق، آب‌نما، برکه، نهر، استخر، گل‌کاری، درخت‌کاری، رواق، باربیکیو و غیره نیز یکی از مهم‌ترین اصول محوطه‌سازی هستند که آن‌ها را با توجه به مساحت محوطه و نظر کارفرمای خود انجام ‌دهید.

از دیگر اصول مهم محوطه‌سازی این است که نوع چیدمان و آرایش گل و گیاهان را بر اساس موقعیت‌های مختلف تعیین کنید. در واقع شما باید قبل از اجرای محوطه‌سازی در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری کنید.

چیدمان صندلی‌ها در موقعیت‌های مختلف می‌تواند تاثیر زیادی در زیبایی محوطه داشته باشند.

به عنوان مثال اگر شما می‌خواهید در فضای آزاد یک میز و صندلی قرار دهید، باید ساعاتی که نور خورشید بسیار قوی هستند را در نظر بگیرید تا بتوانید از چتر و سایه‌بان استفاده کنید. در غیر این صورت می‌تواند نشستن در آنجا را برای شما مختل کند.

https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/9L8w6/vt/frame

مراحل محوطه‌سازی

 محوطه‌سازی برای خود مراحل خاصی دارد که شما باید آن‌ها را رعایت کنید تا بتوانید یک محوطه عالی با جذابیت بالا طراحی کنید. حال در ادامه قصد داریم مراحل محوطه‌سازی را بیان کنیم.

نقطه‌های نشانه و مبدأ را تعیین کنید

در ابتدا شروع مراحل محوطه‌سازی لازم است شما نقاط نشانه و مبدا را مشخص کنید و آن‌ها را به پیمانکاران واگذار کنید؛ زیرا پیمانکاران تلاش می‌کنند این نقاط را حفظ کنند تا در صورتی که نیاز به بازبینی باشد، تجدیدنظر خواهند کرد.

تخریب حیاط

شما برای این که بتوانید برکه، استخر، آلاچیق و المان‌های دیگر را در فضای محوطه‌ ایجاد کنید باید حیاط را خراب کنید. چیزهایی که در آن جا هستند را بردارید یا اگر نیاز به تغییر آن‌ها نبود اطراف آن را تمیز کنید.

در تخریب حیاط لازم است قسمت‌هایی که فرسوده هستند را به کلی تخریب کنید. برای این کار می‌توانید از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات خاصی استفاده کنید تا کمترین آسیب را به محیط اطراف وارد کنند.

پاک‌ سازی حیاط از گیاهان

 در بعضی مواقع در محوطه‌سازی لازم است شما سطح حیاط را از گل و گیاه پاکسازی کنید. کندن درختان نیز باید به گونه ای باشد که به ساختمان و سازه‌های محیط اطراف آسیبی وارد نکند.

به همین دلیل لازم است در این زمینه با افراد متخصص مانند آرسس گروپ صحبت کنید تا آن‌ها نکات لازم را در این مورد به شما اعلام کنند.

حفر چاه در محوطه حیاط

در بعضی از پروژه‌های محوطه‌سازی لازم است شما چاه‌های مختلفی را برای ایجاد فضای سبز حفر کنید.

این چاه‌ها می‌توانند متفاوت باشند که باید آن‌ها را مورد توجه قرار دهید. حال در برخی مواقع ممکن است شما با چاه فاضلاب شهری یا خانگی مواجه شوید یا این که به محل عبور لوله‌های مختلف برسید.

در این صورت لازم است از تکنیک‌های مختلفی استفاده کنید تا بتوانید این مراحل را پشت سر بگذارید.

تأمین آب در محوطه

یکی از کارهایی که در محوطه‌سازی باید مدنظر قرار دهید جلوگیری از نفوذ آب به درون محوطه است تا رطوبت ایجاد نشود.

در این مرحله از کار اگر لازم باشد لوله‌کشی و تاسیات مختلفی را ایجاد کنید تا بتوانید از نفوذ آب به داخل محوطه جلوگیری کنید.

همچنین لازم است شما آب مورد نیاز برای برکه‌ها، آب‌نماها و استخرها را تامین کنید که برای آن نیاز به شبکه جداگانه‌ای دارید.

مسطح کردن حیاط

 بعد از آن که المان‌های مختلف را در محوطه حیاط ایجاد کردید باید تمام بخش‌های نا همواره را هموار کنید تا بتوانید به راحتی در آن قدم بردارید.

برای این کار لازم است خاک نباتی را برداشته و گودال‌های زیرا آن را با سنگ و خاک‌های دیگر یک دست کنید و با قرار دادن خاک نباتی بتوانید از آن برای کشت گل و گیاه استفاده کنید.

نورپردازی و کف‌سازی

یکی از مهم‌ترین مراحل محوطه‌سازی، کف‌سازی و نورپردازی است که در آن باید از مصالح ساختمانی خوبی برای کف سازی استفاده کنید.

مصالح ساختمانی شما باید به گونه ای باشد که بتوانید به راحتی روی آن‌ها راه بروید. به همین دلیل باید آن‌ها را با توجه به نوع آب و هوای منطقه انتخاب کنید.

به هنگام کف سازی باید به نورپردازی نیز توجه کنید و در آن از چراغ‌های رنگی و زیبایی برای نورپردازی در شب و روز بهره ببرید.

در انتخاب چراغ‌های نورپردازی باید به نوع آن‌ها توجه کنید و از چراغ‌هایی با جلوه خاص استفاده کنید تا در مجاورت با برکه آب و نهر کیفیت خود را از دست ندهند.

تخریب حیاط محوطه

مصالح ساختمانی در محوطه‌سازی

تنوع زیاد مصالح ساختمانی باعث شده است که شما برای ایجاد محوطه‌سازی با هیچ گونه محدودیتی روبرو نشوید.

 به طوری که می‌توانید هر گونه مصالحی را برای ایجاد یک فضای زیبا و دل انگیز در اختیار داشته باشید. در انتخاب مصالح ساختمانی برای محوطه‌سازی باید به شرایط جویی و آب و هوای منطقه دقت کنید.

خوب است بدانید که در حال حاضر مصالح ساختمانی وجود دارند که مخصوص محوطه‌سازی هستند.

اطلاع در مورد آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید یک محوطه خوبی را با کیفیت و دوام بالا بسازید. کارشناسان آرسس گروپ با اطلاع در این مورد می‌توانند شما را بهتر راهنمایی کنند.

تاسیسات مکانیکی در طراحی و اجرای محوطه‌سازی

شما در طراحی و ساخت محوطه باید از تاسیسات مکانیکی زیادی استفاده کنید که این تاسیسات می‌توانند شامل آبرسانی، آبیاری اتومات، استخر و آب‌نما و غیره باشند که بستگی به نوع فضای شما متغیر می‌باشند؛ بنابراین شما برای این که بتوانید در محوطه‌سازی عملکرد خوبی داشته باشید باید به این نوع لوازم موجود در بازار برای استفاده در محوطه‌سازی آشنایی داشته باشید؛ زیرا کوچک ترین سهل انگاری در آن‌ها می‌تواند شبکه آبرسانی شما را مختل کند.

پلان محوطه‌سازی

پلان محوطه‌سازی نقشه‌ای است که شما قبل از اجرای محوطه‌سازی باید آن را بر روی کاغذ به صورت دستی یا توسط نرم‌افزارهای مختلف طراحی کنید.

این پلان محوطه‌سازی به شما کمک می‌کند تا جزییات محوطه را به خوبی مشاهده کنید و آن‌ها را در اختیار کارفرما قرار دهید. نقشه پلان، فضای محوطه‌سازی شما از زاویه بالا نمایش می‌دهد. به همین دلیل تمام اجزای آن قابل مشاهده هستند.

پلان محوطه سازی

یعنی شما در این پلان‌ها می‌توانید جزئیات و موقعیت عناصر طبیعی مانند گل و گیاه، نحوه کاشت و پرورش درخت، مرزبندی درختچه‌ها، حصارکشی، موقعیت نصب حفاظ و نرده دیوار، حوض و استخر، آب‌نمای حیاطی، نیمکت، فضای نشیمن خصوصی، فواره‌ها، ساخت سنگ فرش‌ها، طراحی مسیر پیاده رو و غیره را به خوبی مشاهده کنید.

لذا لازم است شما قبل از شروع محوطه‌سازی یک پلان برای طرح خود ایجاد کنید و آن را در اختیار کارفرما قرار دهید که کارشناسان و طراحان آرسس گروپ می‌توانند در این مورد شما را بهتر راهنمایی کنند. البته شما در صورت لزوم می‌توانید طراحی این نقشه را به آن‌ها واگذار کنید تا آن‌ها پلان‌ شما را مطابق با فضای در نظر گرفته شده طراحی و ارائه دهند.

سوالات متداول محوطه سازی

  پنج اصل اساسی طراحی محوطه چیست؟

اصول طراحی منظر

 • تعادل.
 • کانونی سازی.
 • سادگی.
 • ریتم و خط.
 • تناسب، قسمت.
 • وحدت

  انواع سبک محوطه سازی؟

 1. سبک انگلیسی
 2. سبک فرانسوی
 3. سبک شرقی یا ژاپنی
 4. سبک مدیترانه‌ای
 5. سبک ایرانی
 6. سبک رسمی و غیر رسمی
 7. سبک مدرن
 8. سبک بیابانی

  برای محوطه سازی چه باید کرد؟

تجزیه و تحلیل محوطه : تجزیه و تحلیل اهمیت محوطه مانند اندازه، شکل، آب و هوا و اهمیت گل و گیاهان.

مصالح مناسب را انتخاب کنید: برای محوطه سازی می توانید از مصالح مختلفی از جمله بتن، سنگ، چوب، فلز و یا حتی چوب استفاده کنید.

هنگام انتخاب چیزی، باید به نیازهای منطقه و سبک خانه توجه کنید. طراحی و برنامه ریزی: برای محوطه سازی حرفه ای باید برنامه ریزی و طراحی به خوبی انجام شود.  پیاده سازی: پس از طراحی و برنامه ریزی می توانید به سراغ اجرا بروید. این شامل آماده سازی محوطه، نصب مواد مختلف، نصب سیستم های آب و روشنایی محلی است. مراقبت و نگهداری: پس از اتمام کار، باید از منطقه مراقبت کنید. این شامل آبیاری، کاشت درختان و درختچه ها، تعمیر و نگهداری سیستم های آبیاری و روشنایی است.

به طور کلی محوطه سازی یک فرآیند پیچیده و حرفه ای است و بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

  مصالح ساختمانی در محوطه سازی ؟

در محوطه سازی از مصالح ساختمانی مختلفی استفاده می شود که عبارتند از:

سنگ: سنگ به عنوان یکی از مصالح اصلی در محوطه سازی استفاده می شود.

از سنگ های مختلف به عنوان سنگ های تزئینی، سنگ های ساختمانی و سنگ های سخت برای ایجاد اشیاء مختلف، فضاهای رومیزی و فضای سبز استفاده می شود.

بتن: از بتن برای ایجاد فضای سبز، کاشت دیوارها، فونداسیون ها و پارکینگ ها استفاده می شود.

چوب: چوب یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در محوطه سازی است. از چوب برای در و پنجره ها، نرده ها و دروازه ها و موارد دیگر مانند میزهای پیک نیک و صندلی های چمن استفاده می شود.

آجر و خشت: از آجر و خشت برای ساخت دیوارها، پل ها، جاده ها و سایر محوطه سازی ها استفاده می شود.

درختان: درختان به عنوان یکی از عناصر اصلی در محوطه سازی استفاده می شوند.

برای ایجاد محیطی سبز و طبیعی از انواع گیاهان مانند درختان، گل ها و گیاهان گرانبها استفاده می شود.

به طور کلی محوطه سازی می تواند با استفاده از مصالح ساختمانی مختلف فضایی زیبا، جذاب و لذت بخش را برای شما و خانواده تان فراهم کند.

  محوطه سازی برای چه مکان هایی مناسب است؟

کارهای محوطه سازی یا به عبارتی لند اسکیپ(landscaping) محدود به مکان خاصی نیست بلکه در هر مکانی  قابل مشاهده است.

  اجرای محوطه سازی به چه کسی بسپاریم؟

 شرکت معماری آرسس با بیش از ۱۰ سال سابقه کاری و پرسنل مجرب و حرفه ای  دقیقا طبق قوانین تمام کارهای محوطه سازی را انجام می دهد. با ما تماس بگیرید.

  گران ترین قسمت محوطه سازی چیست؟

گران‌ترین قسمت محوطه سازی بستگی به انواع پروژه‌های مختلف دارد و ممکن است در هر پروژه متفاوت باشد.

عواملی مانند ابعاد محوطه، نوع مصالح استفاده شده، میزان نیاز به زیرسازی و تدارکات، نوع و شکل فضای سبز، نوع سیستم آبیاری و روش اجرای پروژه همگی در تعیین قیمت پروژه موثر هستند.

اما در بیشتر موارد، گران‌ترین قسمت محوطه سازی احتمالاً سیستم آبیاری و تهیه و نصب گیاهان و درختان باشد.

این امر معمولاً نیازمند طراحی دقیق، محاسبات دقیق آبیاری، تهیه و نصب لوله‌ها، باروری خاک، خرید گیاهان و درختان و نیروی انسانی ماهر برای اجرای پروژه است.

همچنین، در برخی موارد، نورپردازی، سیستم‌های امنیتی و صوتی، ساختمان‌های جانبی و وسایل نقلیه مورد استفاده برای ساخت و تحویل پروژه نیز هزینه بر هستند.

  آیا محوطه سازی ارزش خانه را افزایش می دهد؟

بله، محوطه سازی به عنوان یکی از بخش های در فضای باز می تواند ارزش خانه را افزایش دهد.

زیبایی و کیفیت محوطه سازی می تواند اولین چیزی باشد که جذابیت خانه شما را برای خریداران احتمالی نشان می دهد.

با کیفیت خوب و طراحی خوب، فضایی عالی برای خانه شما ایجاد می شود و همچنین می تواند در جذب مشتریان جدید و بهبود بازارپسندی خانه شما موثر باشد.

همچنین افزودن ویژگی های خاص مانند استخر، پاسیو، باغ سبز و محوطه سازی های دیگر به ارزش خانه شما می افزاید.

پس در پایان می توان گفت که محوطه سازی خوب می تواند به ارزش خانه شما کمک کند و آن را برای مشتریان جذاب کند.

  چقدر باید برای محوطه سازی بودجه داشته باشم؟

بودجه مورد نیاز برای محوطه سازی بسیار متفاوت است و بستگی به نوع پروژه دارد. برای تعیین بودجه مناسب، ابتدا باید یک برنامه دقیق برای پروژه محوطه سازی خود داشته باشید.

از آنجایی که هزینه های محوطه سازی می تواند متفاوت باشد، بهتر است برای تفکیک دقیق بودجه مورد نیاز برای پروژه خود با یک متخصص محوطه سازی مشورت کنید.

همچنین باید در نظر داشته باشید که هزینه های محوطه سازی شامل مصالح، نیروی کار، ابزار و تجهیزات مختلف، مالیات و سایر هزینه ها می شود، بنابراین بهتر است بودجه دقیقی برای پروژه خود در نظر بگیرید و انتخاب مصالح و روش های اجرای آن را در نظر بگیرید. پروژه . بودجه کوچک شما

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*