سرخط ویژه

طراحی ویلا

فهرست مطالب  نمایش 

طراحی ویلا

کسانی که قصد دارند برای خود یک ویلا بسازند باید طراحی ویلا خوبی داشته باشند. طراحی نقشه ویلا به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا یک نمای کلی از سازه خود داشته باشند و تمام قسمت‌های مختلف ویلا را در آن مشخص کنند.

طراحی پلان ویلا باید به کمک متخصصان و مهندسان ساختمان انجام بگیرد تا عواملی که در ساخت ویلا موثر هستند را برای شما مشخص کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند تکنیک‌های کاهش قیمت طراحی ویلا را برای شما بیان کنند.

به همین دلیل بهتر است برای طراحی پلان ویلا خود با افراد متخصص در این زمینه صحبت کنید؛ اما قبل از آن بهتر است کمی در مورد اصول طراحی ویلا اطلاعاتی را به دست بیاورید که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مراحل طراحی ویلا

شما برای این که بتوانید یک طراحی خوب و ایده آلی برای ویلا خود داشته باشید باید تمام مراحل صفر تا صد آن را انجام دهید. در ادامه به هر کدام از این مراحل طراحی ویلا اشاره می‌کنیم.

طراحی ویلا

انتخاب زمین برای ساخت ویلا

در اولین مرحله برای طراحی پلان ویلا خود باید یک زمین برای ساخت و ساز آن در نظر بگیرید. انتخاب زمین باید به گونه‌ای باشد که در آن نکاتی مانند سیل‌خیز بودن، خطر بهمن، شیب زمین و غیره را در نظر بگیرید. همچنین سایر الزامات مانند نزدیکی به خدمات درمانی، سوپرمارکت و دسترسی به جاده را مورد توجه قرار دهید.

بررسی وضعیت زمین ویلا

معمولا زمین‌هایی که برای ساخت ویلا انتخاب می‌کنند در صورتی که زمین شهری نباشند دارای شیب و ناهمواری هستند.

به همین دلیل باید از طراحان و نقشه‌برداران یک نقشه توپوگرافی و ابعاد زمین را تهیه کنید. بعد از آن لازم است طراحی پلان ویلا خود را شروع کنید.

به عنوان مثال اگر شیب زمین شما زیاد باشد. در این صورت شما باید طراحی پلان ویلا خود را به گونه‌ای انجام دهید که در آن شیب برداری کرده باشید یا این که ویلا خود را در امتداد شیب زمین در راستا آن درست کنید.

سعی کنید زمین ویلا خود را در مکان‌های دور افتاده انتخاب نکنید. بلکه آن را در خیابان‌های اصلی با عرض حداقل ۱۶ متر ایجاد کنید.

ویلا استخردار

بررسی هزینه‌های ساخت ویلا

در این مرحله از طراحی سازه ویلا شما باید به کمک متخصصین هزینه‌های ساخت ویلا را برآورده کنید.

هر چند که شما برای ساخت ویلا نهایت بودجه خود را در نظر گرفته‌اید؛ اما برآورد هزینه نهایی طراحی و ساخت ویلا به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی‌های لازم را برای آن در نظر بگیرید. به طوری که در صورت لزوم با متخصصین خود تصمیمات جدیدی را بگیرید.

بررسی نسبت فضای ویلا به فضای باز محوطه

شما قبل از این که ساخت ویلا خود را شروع کنید باید نسبت فضای ویلا به فضای باز را در نظر بگیرید تا بدانید که چند درصد از فضای شما به فضای باز اختصاص داده شده است.

به طوری که اگر فضای شما کم باشد می‌توانید به جای ساخت ویلای یک طبقه، ویلای دوبلکس بسازید تا مساحت فضای باز شما کاهش نیابد.

در واقع به این معنا نیست که اگر شما فضای کمی برای ساخت ویلا و محوطه باز داشته باشید از برخی خواسته‌های خود چشم‌پوشی کنید. بلکه با ساخت ویلا دوطبقه می‌توانید این مشکل را حل کنید.

انتخاب سبک طراحی ویلا

در مرحله آخر طراحی پلان ویلا شما باید سبک طراحی آن را در نظر بگیرید. انتخاب سبک طراحی سازه ویلا به نظر شما به عنوان کارفرما بستگی دارد.

بعد از آن می‌توانید به کمک متخصصان خود پلان‌های ویلایی خود را در نظر بگیرید. برای ایده یابی بافت مسکونی ویلا خود می‌توانید به نحوه ساخت و ساز آن منطقه توجه کنید. در نهایت نیز به عنوان کارفرما تصمیم قطعی خود را برای ساخت ویلا بگیرید.

طراحی و اجرا ویلا

انواع سبک‌های طراحی ویلا

در حال حاضر طراحان ویلا، سازه را به وسیله سبک‌های زیادی ایجاد می‌کنند. انتخاب این طرح‌ها به نظر کارفرما بستگی دارد. انتخاب‌های زیادی برای ساخت و طراحی ویلا وجود دارند.

به همین دلیل شما می‌توانید تمام المان‌های خانه رویایی خود را در آن در نظر بگیرید. خوب است بدانید که طراحی و ساخت ویلا از زمان‌های قدیم تاکنون دستخوش تغییرات زیادی بوده است.

به طوری که با پیشرفت تکنولوژی از سبک‌های متفاوتی در آن استفاده می‌کنند. از میان سبک‌های طراحی ویلا سبک‌هایی وجود دارند که به دلیل زیبایی و هزینه کمتری که دارند، از محبوبیت بالایی برخوردارند. لذا در ادامه مطلب به محبوب ترین سبک‌های طراحی سازه ویلا اشاره می‌کنیم.

طراحی ویلا

سبک طراحی مدرن ویلا

سبک مدرن ویلا یکی از سبک‌های بسیار پرطرفداری است که اکثر ویلاهای امروزه به همین سبک طراحی و ساخته می‌شوند.

این سبک به دلیل زیبایی‌های خاصی که دارد به راحتی توانسته است نظر کارفرمایان و معماران زیادی را به خود جلب کند. از این سبک تنها برای ساخت ویلا استفاده نمی‌شود. بلکه برای ساخت خانه‌ و آپارتمان‌ نیز از آن استفاده می‌کنند.

سبک مدرن طراحی ساختمان ویلا یک سبک ساده و خاصی است که شما در آن می‌توانید از متدهای مختلفی استفاده کنید.

تنوع ساخت ویلا به سبک مدرن به قدری زیاد است که احتمال این که دو ویلا با طراحی یکسان وجود داشته باشند، بسیار محدود است.

اکثر معماران در سبک طراحی مدرن ویلا از رنگ‌های خنثی استفاده می‌کنند که در برخی مواقع رنگ‌های روشن را نیز با آن‌ها ترکیب می‌کنند.

طراحان خبره از ترکیب رنگ‌ها در طراحی سازه ویلا به گونه‌ای استفاده می‌کنند که بتوانند تاثیر روانشناسی خوبی داشته باشند.

از دیگر ویژگی‌های سبک طراحی مدرن ویلا، نداشتن هیچ گونه محدودیت در استفاده از مصالح ساختمانی است.

شما برای ساخت ویلا خود به سبک مدرن می‌توانید از مصالح رایجی مانند بتن، شیشه، چوب و غیره استفاده کنید.

معمولا در ساخت ویلا به سبک مدرن بخش‌های زیادی از ساختمان را با شیشه آرایش می‌کنند.

این کار به ساختمان جلوه خاصی می‌دهد‌ و امکان استفاده از نور خورشید را در فضای ساختمان افزایش می‌دهد.

در این سبک‌ها، نورپردازی اهمیت ویژه‌ای دارد. به همین دلیل در بخش‌های زیادی از طراحی و ساخت ویلا به سبک مدرن شما چراغ‌ها و لامپ‌هایی را مشاهده خواهید کرد.

طراحی ویلا کلاسیک

سبک طراحی مینیمال ویلا

یکی دیگر از رایج‌ترین سبک‌های طراحی سازه ویلا، سبک مینیمال است. در این سبک از طرح‌های ساده‌ای استفاده می‌کنند که جذابیت و زیبایی خاصی دارند و می‌توانند نظر هر شخصی را به خود جلب کنند.

در واقع در سبک مینیمال طراحان تلاش می‌کنند جلوه دلخواه خود را با استفاده از ساده‌ترین طراحی‌ها به دست بیاورند. در آن تعداد دیوارها را به حداقل می‌رسانند و پیچیدگی خاصی در طراحی مینیمال وجود ندارد.

در طراحی به سبک مینیمال ویلا از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند و برای روشنایی محوطه از نورپردازی‌های خاصی بهره می‌برند.

تمام درها و پنجره‌ها در سبک مینیمال کاملا ساده هستند؛ زیرا شاخصه اصلی سبک مینیمال طراحی و ساخت ساده می‌باشد.

این سادگی باعث شده است که شما هزینه زیادی را برای طراحی قسمت‌های داخلی و خارجی ویلا نکنید. به همین دلیل می‌توانید در زمان کمتری ویلا خود را آماده کنید.

طراحی ویلا مینیمال

سبک طراحی پلان ویلا کلاسیک

سبک طراحی پلان ویلا کلاسیک یکی از سبک‌هایی است که در اکثر سازه‌های ویلایی مشاهده می‌شود. سبک کلاسیک یکی از سبک‌های قدیمی است که از عصر یونان باستان تاکنون وجود داشته است و به نوعی سبک باستانی اروپا به شمار می‌آید.

در سبک طراحی سازه ویلا کلاسیک سعی می‌کنند عظمت و شکوه را به نمایش بگذارند. به همین دلیل در آن از المان‌های بزرگ و تزیینی مانند طاق‌های عظیم، مجسمه‌ها، ستون‌ها و سرستون‌های مجلل بهره می‌برند.

در این سبک برخلاف سبک‌های دیگر بیشتر از سنگ استفاده می‌کنند. تمام در و پنجره‌های ویلا با سبک طراحی کلاسیک، عظیم هستند و اشیا زینتی خاصی در آن وجود دارند.

رنگ‌های روشن در بخش‌های زیادی از ویلا کلاسیک دیده می‌شوند که معمولا آن را در کنار رنگ‌های خنثی یا تیره قرار می‌دهند.

طراحی نقشه ویلا به سبک کلاسیک نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. به همین دلیل جزو پیچیده‌ترین و گران‌ترین سبک‌های طراحی ویلا به شمار می‌آید و پیاده‌سازی آن ن به زمان بیشتری نیاز دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*