سرخط ویژه

محوطه‌سازی حیاط

بعد از ساخت ویلا و انجام کارهای نمای بیرونی آن باید محوطه‌سازی حیاط را شروع کنید. در زیباسازی حیاط نرده‌کشی، دیوارکشی، مسیر رفت و آمد، باغچه و غیره را تعیین کنید.

اگر فضای بیشتری داشته باشید می‌توانید در کنار آن‌ها از آلاچیق، استخر و آبنماها استفاده کنید که طراحی از هر کدام از آن‌ها نیاز به دانش و تخصص دارد.

در حال حاضر زیباسازی حیاط یکی از الزامات زیبایی محیط خانه است تا شما بتوانید از طبیعت زیبای آن استفاده کنید.

اهمیت محوطه‌سازی حیاط به قدری زیاد است که با چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه برابری می‌کند؛ زیرا همان گونه که شما از فضای داخلی خانه برای استراحت و تفریح استفاده می‌کنید، از فضای بیرونی خانه نیز به استراحت در میان طبیعت بهره می‌برید.

لذا باید برای زیباسازی حیاط خود اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید این کار به نحو احسن انجام دهید. حال در ادامه در مورد زیباسازی حیاط و نکات انجام آن صحبت خواهیم کرد تا شما بتوانید با فرآیند آن بیشتر آشنا شوید.

محوطه سازی حیاط

اهمیت محوطه‌سازی حیاط

داشتن حیاط در خانه‌های ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوری که در قدیم، تمام خانه‌ها برای خود حیاط داشتند.

اهمیت داشتن حیاط به قدری بالا است که در ساختمان‌های چند طبقه نیز فضایی برای حیاط در نظر می‌گیرند.

در صورتی که حیاط نداشته باشند در پشت‌بام‌ها برای خود فضای سبز ایجاد می‌کنند. حال با توجه به این که حیاط در اکثر خانه‌ها وجود دارد. بهتر است آن را با مهارت محوطه‌سازی زیبا کنیم و از فضای خود حداکثر استفاده را ببریم.

اهمیت محوطه‌سازی حیاط به خصوص در شهرهای شلوغ بیشتر به چشم می‌خورد تا انسان بتواند در کنار طبیعت زیبا استراحت کند؛ زیرا ذات انسان به زیبایی طبیعت نیاز دارد تا بتواند کمی از دغدغه‌های روزمره خود فرار کند.

در خانه‌های قدیمی وجود حوضچه در وسط حیاط و کاشت چند درخت در اطراف آن معماری سنتی زیباسازی حیاط بوده است؛ اما در حال حاضر شما می‌توانید از معماری‌های مختلفی برای زیباسازی حیاط استفاده کنید.

امروزه استفاده از حوضچه‌ها و آب‌نماها برای زیباسازی حیاط لازم است تا شما آن‌ها را جایگزین طرح‌های قدیمی کنید. گیاهان و درختان را نیز می‌توانید در بخش‌های مختلف حیاط با توجه به فضای آن قرار دهید.

اهمیت محوطه‌سازی حیاط به گونه‌ای است که علاوه بر زیبایی و آرامش خاطر می‌تواند در پاکسازی هوا موثر باشد. به طوری که اگر شما در این محیط قرار بگیرید می‌توانید هوای پاکیزه‌ای را تنفس کنید و به سلامت خود اهمیت دهید.

لذا استفاده از زیباسازی حیاط باعث کاهش اثرات گلخانه‌ای می‌شود و تبخیر آب را کاهش می‌دهد. در نتیجه می‌تواند آن از عواقب مخرب آن جلوگیری کند. لذا زیباسازی حیاط بعد از انقلاب صنعتی یکی از الزامات لازم برای همه خانه‌ها است.

فواید محوطه‌سازی حیاط به موارد بالا محدود نمی‌شود. استفاده از این پدیده می‌تواند در کاهش آلودگی‌های صورتی موثر باشد، دمای هوا را معتدل کند و در تابستان محیط حیاط شما را کمی خنک‌تر کند؛ بنابراین هرچه میزان فضای سبز در حیاط شما بیشتر باشد می‌توانید هوای پاکیزه و بهتری را داشته باشید.

محوطه سازی حیاط با گل و گیاه

نکات محوطه‌سازی حیاط در ابعاد مختلف

برای این که فرآیند محوطه‌سازی حیاط را به نحو احسن انجام دهید باید به فضای حیاط دقت کنید.

فضای حیاط تاثیر زیادی در پلن محوطه‌سازی حیاط شما دارد که بر اساس آن باید به چند نکته زیر توجه کنید.

محوطه‌سازی در حیاط کوچک

در حیاط‌های کوچک با توجه به این فضای کمی در اختیار دارید، باید درختان و گل‌ها را به درستی در جای خود قرار دهید.

آن‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که فضای زیادی را در حیاط اشغال نکنند. به عنوان مثال شما از درختان بزرگی برای زیباسازی حیاط کوچک استفاده نکنید؛ زیرا فضای حیاط را خراب می‌کنند و می‌توانند باعث تخریبی حیاط شوند.

برای همین بهتر است از گل و گیاهان کوچکی در حیاط خود استفاده کنید. همچنین در این فضاها شما می‌توانید از گلدان‌های طبقاتی روی دیوار استفاده کنید تا بتوانید حداکثر محوطه‌ حیاط کوچک خود را زیبا کنید.

محوطه سازی حیاط کوچک

محوطه‌سازی در حیاط متوسط

در حیاط‌های متوسط با توجه به این فضای خوبی جهت طراحی و چیدمان المان‌های مختلف دارید می‌توانید در آن آلاچیق، باربیکیو، حوضچه، مبلمان و غیره قرار دهید.

در کنار آن‌ها می‌توانید از گل و گیاهان دیگری برای زیباسازی محوطه خود بهره ببرید.

محوطه‌سازی در حیاط بزرگ

برخی از خانه‌ها دارای حیاط بزرگی هستند که این حیاط‌ها بیشتر در خانه‌های ویلایی به چشم می‌خورد. در این خانه‌ها حیاط را به چند بخش تقسیم می‌کنند که باید بین آن‌ها هماهنگی خاصی وجود داشته باشد.

معمولا در این حیاط‌ها از المان‌های مختلفی مانند آبشار، آب‌نما، استخر، باربیکیو و غیره استفاده می‌کنند.

دقت کنید که زیباسازی حیاط ربطی به فضا و مکان آن ندارد. در واقع شما می‌توانید حیاط با هر مساحتی را شیک و زیبا آرایش کرده و محوطه‌سازی کنید.

چیزی که در زیباسازی حیاط مهم است نقطه کانونی می‌باشد. در واقع شما یک نقطه را برای حیاط در نظر بگیرید و موارد دیگر را حول آن طراحی کنید. لذا در زیباسازی حیاط نباید تشویق فکری ایجاد کنید.

محوطه سازی حیاط بزرگ

سبک‌های زیباسازی حیاط

در حال حاضر طراحان محوطه‌سازی حیاط از سبک‌های مختلفی برای طراحی حیاط استفاده می‌کنند که هر کدام از آن‌ها تاثیر مستقیمی از نظر کارفرما دارند.

در واقع طراحان با توجه به سلیقه کارفرما حیاط را بر اساس سبک‌های مختلف طراحی و زیبا می‌کنند. در حال حاضر سبک‌های زیادی برای زیباسازی حیاط استفاده می‌شوند که در ادامه به چند مورد از رایج‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

سبک سنتی زیباسازی حیاط

یکی از پرطرفدارترین سبک‌های محوطه‌سازی حیاط، سبک سنتی است که در آن نوعی صمیمیت و اخلاص وجود دارد.

در زیباسازی حیاط سنتی بیشتر از سنگ، چوب، گلیم، پارچه‌های سنتی و چیزهای قدیمی استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگر دوست دارید حیاط خود را به سبک سنتی محوطه‌سازی کنید حتما نمونه‌های طراحی شده آن را مشاهده کنید و بعد از آن تصمیم بگیرید.

سنتی زیباسازی حیاط

سبک مدرن محوطه‌سازی حیاط

افرادی زیادی هستند که در زیباسازی حیاط خود قصد دارند از طرح‌های جدید و مدرن استفاده کنند. به همین دلیل به آن‌ها سبک مدرن محوطه‌سازی حیاط توصیه می‌شود.

در این سبک از ایده‌های خلاقانه‌ای با شکل‌های هندسی مختلف استفاده می‌کنند. باغچه‌ها در آن طرح‌های خاصی دارند و برکه و آلاچیق‌ها نیز در آن‌ها به چشم می‌خورند.

طراحی حیاط خانه به سبک مدرن هزینه بیشتری نسبت به سبک سنتی دارد.

محوطه سازی حیاط با سبک مدرن

سبک مینیمال در زیباسازی حیاط

افرادی که قصد دارند با هزینه کمتری حیاط خود را محوطه‌سازی کنند می‌توانند از سبک مینیمال استفاده کنند.

این سبک زیبایی و سادگی زیادی دارد و در آن گیاهان و گل‌ها را با طرح‌های زیبایی در کنار هم قرار می‌دهند. طرح‌هایی که در سبک مینیمال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نسبت به سبک‌های کلاسیک و مدرن ساده‌تر بوده و در ابعاد کوچک‌تری ساخته می‌شوند. در سبک مینیمال از مصالح ساختمانی بتن، سنگ و سنگ آهک استفاده می‌کنند.

مینیمال در زیباسازی حیاط

تراز بندی و شیب بندی در زیباسازی حیاط

تراز بندی یا شیب بندی یکی از فاکتورهایی است که شما باید به هنگام زیباسازی حیاط به آن توجه کنید؛ زیرا در زیباسازی لازم است حیاط شما آب سطحی و آب آبیاری شده را جمع کند که برای این کار باید تمهیدات لازم را به کار ببرید.

در غیر این صورت آب‌های جمع شده می‌توانند آلودگی‌هایی را در سطح حیاط شما ایجاد کنند و فضای محوطه حیاط شما را خراب ‌نمایند؛ بنابراین باید در زیباسازی حیاط زهکشی مناسبی داشته باشید یا این که حیاط خود را با شیب کمی طراحی کنید تا پس از بارش باران یا ترکیدگی لوله بتوانید آن‌ها را بدون خسارت به محوطه حیاط برطرف کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*