سرخط ویژه

چند نمونه نقشه محوطه سازی

محوطه سازی در حقیقت به ایجاد فضای جذاب و دلنشین که اغلب در محیط خارجی ساختمان های ویلایی و حتی آپارتمانی اجرا می شود، گفته شده و می تواند تاثیر به سزایی در جذب مخاطب و لذت استفاده کنندگان از آن داشته باشد.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علوم معماری و مهندسی طرح های مختلفی از انواع لوکس و مدرن گرفته تا سبک های کلاسیک و سنتی برای محوطه سازی فضا های ساختمان ها طراحی و اجرا می شود که شما می توانید بر حسب سلیقه و البته نوع سبک ساختمان یا ویلای خود، یکی از آن ها را انتخاب کرده و اجرا نمایید.

بنابراین اگر قصد محوطه سازی آپارتمان، مجتمع های مسکونی، برج ها و یا محوطه سازی ساختمان های ویلایی را دارید، این مقاله را از دست ندهید چرا که قصد داریم چند نمونه نقشه محوطه سازی را به شما خوبان ارائه نماییم تا با الهام و بهره گیری از آن ها، محوطه ی زیبایی را برای ساختمان خود ایجاد کنید.

محوطه سازی باغ:

محوطه سازی باغ یا محوطه سازی حیاط خانه های ویلایی به درست کردن مسیر و یا راه ورود و همچنین کاشت گیاهان مختلف در محوطه اطلاق می شود. همچنین در محوطه سازی باغ ها معمولا از المان های مختلفی همچون موارد زیر استفاده می شود که شما برحسب سلیقه می توانید یک یا چندین مورد از آن ها را در محوطه ی خود به کار ببرید.

  • آلاچیق
  • آبنما
  • برکه مصنوعی
  • نهر
  • ساخت استخر
  • گل کاری
  • درخت کاری
  • رواق
  • باربیکیو
  • شومینه

البته توجه کنید که اگر تمایل به محوطه سازی باغ با کمترین هزینه را دارید، می توانید تنها چندین فاکتور از موارد بالا را در آن اجرا کرده و از مابقی المان ها چشم پوشی نمایید.

محوطه سازی باغ ایرانی نیز یکی دیگر از انواع محوطه سازی های پر طرفدار در این دسته است که افراد زیادی تمایل به طراحی و اجرای آن دارند و این سبک از محوطه سازی معمولا برای ساختمان های با معماری سنتی انجام می شود.

محوطه سازی باغچه نیز همچنین در این دسته قرار گرفته و همان روش های محوطه سازی باغ تنها در ابعاد کوچک تر برای آن استفاده می شود. در حقیقت اگر چه باغچه ها در ابعاد کوچکتری نسبت به باغ ها هستند اما به طور مثال می توان در آن ها درخت کاری و یا کاشت گیاهان را در ابعاد و اندازه های کوچک تری انجام داد.

محوطه سازی به کمک نورپردازی:

یکی دیگر از روش های زیباسازی فضای خارجی ساختمان، محوطه سازی به کمک نورپردازی می باشد. نور که یکی از عناصر مهم و اساسی برای به نمایش در آوردن زیبایی واقعی محوطه ها می باشد، همچنین عامل مهمی برای تفکیک رنگ ها و نشان دادن محل عبور و مرور در فضا می باشد. در یک پلان محوطه سازی شما می توانید تمام فاکتور های ذکر شده در بالا را  به همراه نورپردازی بخش های مختلف، گنجانده و سپس براساس پلان مورد نظر، مراحل اجرای محوطه سازی را در پیش بگیرید.

با توجه به توضیحات ارائه شده در خصوص طراحی محوطه و مشاهده ی چند نمونه نقشه محوطه سازی که به شما ارائه نمودیم، چنانچه قصد محوطه سازی باغ و یا محوطه سازی برای ساختمان خود را دارید می توانید با تیم طراحی و اجرایی آبگون دیزاین تماس برقرار نمایید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*